ABD, İran’ın yaptırım muafiyetini uzattı

İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmayı iptal edeceği, İran’a yeni yaptırımlar getireceği tartışmaları gündem olan ABD, yaptırım muafiyetini 120 gün daha uzattı.

Trump’ın, İran’la nükleer anlaşmayı iptal edeceği, İran’a yeni yaptırımlar uygulayacağı yönündeki tehditlerinin ardından dün ABD’de yeni bir karar alındı.

2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma kapsamında İran’ın yaptırımlardan muaf tutulmasına uygun olarak ABD de yaptırım muafiyetini 120 gün daha uzattı.

İran’a yönelik tehditlerini tırmandıran Trump, yaptırım muafiyeti kararını uzatmamış ve konuyla ilgili son kararı ABD Kongresi’ne bırakmıştı.

ABD’li yetkililer, nükleer anlaşmada yer alan, yaptırım muafiyetiyle ilgili maddenin iptal edilmeyeceğini bildirirken, buna karşın önümüzdeki ay içinde Kongre’de yeni kararlar alınacağını öne sürdü. Bir yetkiliyse “Eğer anlaşmaya varılmazsa, bu Trump'ın son uzatma kararı olacak” dedi.

Ayrıca, muafiyetin uzatılması kararı verilmesine karşın İranlı 14 kişi ve kurum “kara liste”ye eklendi.

Trump’ın İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Çin, Rusya) arasında 2015 yılında yapılan anlaşmaya uymayacağı yönündeki açıklamaları ve adımları sonrası Avrupa Birliği ülkeleri İran’ın anlaşmaya uyduğunu savunarak Trump’ı anlaşmaya uymaya çağırmıştı.