Artvin’deki talana protesto

Artvin Çevre Platformları, Artvin’deki doğa talanını protesto etti.

Artvin Çevre Platformları, Artvin'de yapılmak istenen doğa talanına karşı Kadıköy'deki Khalkedon Meydanı'nda imza masası açarak basın açıklaması yaptı.

CLK ve Cengiz Holding'in Cerattepe'yi ele geçirmeye çalıştığı belirtilen eylemde basın açıklamasını Gürsel Kaya okudu.

Açıklamada, bir süre önce Kocaeli'de gerçekleştirilen 'Artvin STK ve Platformları Türkiye Buluşması'na ve sonrasında İstanbul ve Bursa'da yapılan toplantılara değinildi. Toplantılarda alınan, “Artvin'de devam eden ve çevreyi tahrip ettiğine dikkat çekilen madencilik faaliyetlerine karşı mücadele etme” kararı doğrultusunda bir aydan fazla süredir yürütülen imza kampanyasının bugün sonlandığı bilgisi verilen açıklamada, toplanan on binlerce imzanın 16 Ocak günü meclis başkanlığına verileceği aktarıldı. Aynı gün saat 17.00'de Sakarya Caddesi'nde yapılacak eyleme çağrı yapıldı.

"Madenler onarılamaz tahribatlar yaratıyor"

Açıklamanın devamında son zamanlarda verilen yüzlerce maden ruhsatının Artvin'i yaşanmaz bir yer haline getireceğine dikkat çekilerek madenciliğin endemik türleri tehdit ettiği ve ekolojik sistemde onarılamaz tahribatlar yarattığı ifade edildi. Kurulmak istenen madenlerin ekonomiye yarar sağlamayacağı, şirketlerin kârı doğrultusunda planlandığına dikkat çekilen açıklama, Cerattepe'deki madencilik faaliyetlerine derhal son verilmesi istenerek sona erdi.

Açıklamayı okumasının ardından “Artvin'in üstü altından daha değerlidir” diyen Kaya imza kampanyasına destek olma çağrısı yaptı.

Eylemde “Artvin'a degma ceynem ol da get!”, “Artvin bizimdir bizim kalacak!” sloganları atıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul