Demirtaş’ın davası ertelendi

Selahattin Demirtaş’ın “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşması 17 Mayıs’a ertelendi.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın duruşması görüldü.

24 Aralık 2015 tarihinde Rusya ziyareti dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamadaki ifadelerinden dolayı “cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla yargılanan Demirtaş, ilk defa mahkemeye çıktı.

Bakırköy Adliyesi’nde görülen duruşma HDP üyeleri duruşmayı izlemek için adliye binası önünde beklerken, adliye binasına gelenlere polis üst araması ve kimlik kontrolü dayatmasında bulundu. HDP’liler Demirtaş’ı ve duruşmayı sloganlarla bekledi.

İddianame okunmadan önce usule ilişkin beyan ve taleplerde bulunan Demirtaş, şunları söyledi: “Duruşmaya katılanlara ve avukatlara teşekkür ederek sözlerine başladı. 14 aydır tutuklu olmama rağmen ilk kez hakim karşısına çıkıyorum. Bu dosyadan tutuksuz olmama rağmen tutukluluk şartlarında getirildim. 3 tanesi mahkemenizde olmak üzere bugüne kadar 97 duruşma yokluğumda yapıldı. SEGBİS’le ifade alınması tarafıma dayatıldı. İddianamenin okunamayacağına dair iki husus var. Birincisi dokunulmazlıkların hukuka aykırı kaldırılmış olması diğeri de dokunulmazlıkların halen devam ediyor oluşudur.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin anayasaya aykırılığı sebebiyle iptali için AYM'ye başvurulmasını ve yargılamanın durdurulmasını talep Demirtaş, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Biz, dokunulmazlıkların tümden kaldırılmasını istemiştik. AKP, kendinden korktuğu için HDP milletvekillerini kapsayacak şekilde geriye dönük olarak kaldırdı.

Dokunulmazlıklar geriye doğru kaldırıldı. Dokunulmazlık ileriye doğru kaldırılır. Benim şu anda Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var.

Bize yönelik alelacele, uyduruk, rezil bir düzenleme yaptılar. Bunu da Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Meclis kulislerinde itiraf etti. ‘Biz bunun Anayasaya aykırı olduğunu biliyoruz ama Genel Başkan istedi, biz de alelacele bir şey yaptık.’”

Demirtaş’ın konuşmasının ardından, mahkeme heyeti talepleri değerlendirmek üzere duruşmayı 17 Mayıs’a erteledi.