Garzan Mezarlığı'ndan çıkarılan kemikler İstanbul ATK'da

Garzan Mezarlığı'ndan kepçelerle çıkarılan cansız bedenlerin İstanbul ATK'da olduğu netleşti. Ailelerin DNA için bulunduğu illerdeki savcılıklara başvurması gerekiyor.

Bitlis’in Yukarı Ölek (Oleka Jor) köyünde bulunan Garzan Mezarlığı’nda 267 cenaze iş makineleri ile çıkarılmıştı.

Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) İstanbul Eşsözcüsü Serhat Çakmak ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Mizgin Irgat, bugün ailelerle birlikte, cenazeler hakkında bilgi almak için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gitti.

Yetkililerle yapılan görüşme sonrasında kemiklerin İstanbul ATK'da olduğu netleşti. Ailelerin cenazelerin kemiklerini alabilmeleri için bulundukları ilin savcılıklarına başvurup DNA kontrolü yaptırmaları gerekiyor.

Görüşme sonrası açıklama yapan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, ailelerin Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı başta olmak üzere bulundukları illerin başsavcılıklarına kan örneklerini vermeleri gerektiğini ifade ederek, “Bunu gerçekleştiremedikleri durumunda da cenazelerinin kimliklerinin tespiti için en kısa sürede HDP’ye ve İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvurarak, bizlere yardımcı olmalarını bekliyoruz” dedi.