Gülmen ve Özakça kararının açıklanması istendi

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma, OHAL Komisyonu’nun kararını açıklamasını istedi.

Açlık grevinin 310. günündeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın taleplerinin kabul edilmesi için İstanbul Kadıköy'de eylem gerçekleştirildi. Süreyya Operası önündeki eylem saat 19.30'da alkış ve zılgıtlarla, Nuriye ve Semih İçin Dayanışma imzalı “Açlık grevi 310. gününde. İşimizi geri istiyoruz!” pankartı açılarak başlatıldı.

“Nuriye, Semih yalnız değildir!”, “KHK'lar gidecek biz kalacağız!”, “Direne direne kazanacağız!” sloganlarıyla devam eden eylemde basın açıklamasını Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Öğrenci Komisyonu’ndan Ezgi Ertürk okudu. Açıklama şu ifadelerle başladı: “Nuriye ve Semih'in OHAL rejimine ve KHK uygulamalarına karşı başlattığı Yüksel direnişinin 430. açlık grevinin 310. günü. Öğretmen Esra Özakça açlık grevinin 235, Mehmet Güvel 196, Feridun Osmanağaoğlu ise 154. gününde.”

Siyasi iktidarın zor ve yalanlarına karşın direnişin toplum tarafından sahiplendiği belirtilen açıklamada onların talepleri için mücadele eden 200'e yakın kişinin tutuklandığı, direnişçilerin avukatlarının da 114 gündür tutuklu olduğu hatırlatıldı.

“OHAL Komisyonu kararını açıklasın”

Eylemde, KHK ile hayata geçirilen uygulamaları gözden geçireceği iddiasıyla kurulan 7 üyeli OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun kararlarını Kasım ayının ikinci haftası açıklayacağını duyurmasına karşın Gülmen ve Özakça'nın dosyalarına dair kararını hâlâ açıklamamasına tepki gösterildi. Komisyonla iletişim çabalarının sonuçsuz ve muhatapsız kaldığı ifade edilen açıklamada, komisyonun işlevsizliğiyle birlikte yüz binlerce kişinin haklarının çalındığına dikkat çekildi. Siyasi iktidarın komisyon aracılığıyla yürüttüğü sürecin, direnişçilere dönük işkence ve itibarsızlaştırma saldırılarının devamı olduğu ifade edilen açıklamada OHAL komisyonu üyelerine seslenilerek “Ne açlığa alışacağız ne de Nuriye ve Semih'i size öldürteceğiz” denildi. Açıklamanın devamında “Biz Nuriye ve Semih'in işe iadesiyle ilgili somut bir karar verildiğini biliyor ve komisyonun bu kararı siyasi müdahale ekseninde açıklamadığını da biliyoruz” denildi.

Açıklama, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun Gülmen ve Özakça'yla ilgili kararını açıklaması ve direnişçilerin işlerine iadesi istenerek sona erdi.

"Devlet Yüksel direnişini kan davasına çevirdi"

İhraç edilen Serdar Başçetin de eylemde bir konuşma yaptı. Gülmen ve Özakça için Khalkedon Meydanı'nda açlık grevi yaptıklarını, 16. günde işkence ile gözaltına alındıklarını hatırlatan Başçetin, o günün, direnişçilerin açlık grevinin 73. günü olduğunu ifade etti. “Bugün 310. gün hâlâ aynı noktadayız. Devlet kapı duvar, sesimizi duymuyorlar” diyen Başçetin, ByLock kullandığı gerekçesiyle ihraç edilenlerin bir kısmının gerçeğin anlaşılması üzerine iade edildiğini söyledi ve “Bir haksızlığın ne kadar kısa sürede giderilebileceğini gördük. Ama birileri Yüksel direnişini bir kan davasına çevirdi. Onların yaşamının sorumluluğunu taşıyamazsınız. İşlerine iade edin” dedi.

Son olarak, Gülmen ve Özakça için yapılmak istenen eylemde gözaltına alınanların 19 Ocak günü Kartal'daki Anadolu Adliyesi'nde duruşmalarının görüleceği duyurularak eylem sloganlarla sona erdi.

Eylemde “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!”, “Her yer Yüksel her yer direniş!”, “Devrimci avukatlar yargılanamaz!”, “Emekçiyiz haklıyız kazanacağız!”, “Yaşasın devrimci dayanışma!” sloganları da atıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul