İHD’den İzmir’de basın açıklaması

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, tek tip elbise saldırısına ve gözaltında kayıplara ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’nin hasta tutsaklar ve kayıplar için her cumartesi yaptığı basın açıklaması bugün tek tip elbise saldırısına karşı gerçekleştirildi.

Tutsak yakınları ve insan hakları savunucuları saat 13.00’te Sümerbank önünde bir araya geldi. Basın açıklaması “Geçmişten günümüze kadar Türkiye mahpushaneleri şiddet, hak gaspları ve katliamlara sahne olmuştur” denerek, ölümlere varan bedeller ödendiği vurgusuyla başladı. 12 Eylül’de yaşananların ve hapishanelerdeki katliamların hatırlatıldığı açıklamada, “Bugün bu süreçlere benzeme olasılığı bulunan bir uygulama kendi içinde, tüm süreçleriyle sorunlu, 696 sayılı KHK ile mahpuslara dayatılmaktadır” dendi. Açıklamada, tek tip elbise saldırısıyla ilgili şu ifadeler kullanıldı: “Bu uygulama, bünyesinde, öç almayı, kişiliksizleştirmeyi barındırmaktadır. Mahpusları suçlu psikolojisi içine sokarak iddia edileni baştan kabullendirmeye neden olabileceği gibi masumiyet karinesini de yok etmektedir. Bizler, insan hakları savunucuları bu uygulamaya hep karşı çıktık, çıkmaya da devam edeceğiz.”

Basın açıklamasının devamında, “Bu hafta Mehmet Nur Dayan ve Ömer Öner'in kaybedilmesini hatırlatacağız” denerek Öner ve Dayan’ın hikayeleri anlatıldı. ‘66 doğumlu Öner’in evli ve iki kız, bir erkek çocuk babası olduğu, ailesiyle birlikte Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Aktepe Köyü’nde yaşadığı, tarım ve hayvancılıkla ailesini geçindirmeye çalıştığı hatırlatıldı. Ömer Öner’in, erkek kardeşinin PKK üyesi olduğu iddiasıyla baskınların hedefi olduğuna değinilerek kaybedilmesiyle ilgili şunlar söylendi: “Ömer Öner, 14.01.1993 tarihinde eşine küçük bir işi olduğunu, yemeğe kadar geri döneceğini söyleyerek, komşusu on dört yaşındaki Mehmet Nur Dayan ile birlikte akşam saatlerinde hayvanlarını aramak için traktörü ile köyden ayrıldı. Ancak aynı akşam ve sonrasındaki günler tüm aramalara rağmen ondan ve yanındaki Mehmet Nur Dayan isimli çocuktan bir daha haber alınamadı.”

Çevre köylerden görgü tanıklarının, Öner’in traktörünün Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen Koxe köyüne girdiğini ve bir daha çıkmadığını aktardıkları hatırlatılan açıklamada, Öner’in ailesinin devlet güçleriyle ilişkili olduğu bilinen koruculardan yardım istediği ifade edildi. “Söz konusu kişiler Ömer Öner’i ve Mehmet Nur Dayan’ı bulacaklarını söyleyerek ailelerden çeşitli defalar yüklü miktarda paralar aldı” denen açıklamada, buna karşın ailelerin, yakınlarıyla ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamadığı belirtildi.

Açıklama, insan hakları savunucularının kayıplar bulunana ve adalet tesis edilene kadar mücadeleye devam edeceği vurgusuyla, “Tek tip elbiseye hayır! Kayıplar bulunsun, failler cezalandırılsın!” ifadeleriyle son buldu.

Kızıl Bayrak / İzmir