Mesleki Eğitim Kurultayı’na çağrı faaliyetleri

Sınıf devrimcileri, 14 Ocak’ta İstanbul Kartal’da düzenlenecek Mesleki Eğitim Kurultayı’nın hazırlıkları kapsamında, işçilere ve meslek liselilere kurultay çağrısı yaptı.

Sancaktepe-Sarıgazi

Sancaktepe’de bulunan meslek liselerine ve Mesleki Eğitim Merkezi kursiyerlerine kurultay çağrısı ulaştırıldı. Liselerde yapılan dağıtımlarda öğrenciler staj ve atölyelerde yaşadıkları sorunları anlattılar. Staj yeri bulmakta zorlandıklarını, buldukları yerlerde ise angarya işlerle uğraştıklarını anlattılar. Okullarda ise ders saatlerinin çok uzun olmasından, üniversiteye geçiş haklarının kaldırılmasından yakındılar. Mesleki eğitim merkezindeki öğrenciler ise çok düşük ücretlere çalıştıklarından söz ettiler. Okullardaki dağıtımların ardından fabrikalar bölgesine sticker ve afişler yapıldı.

Sarıgazi’de Demokrasi Caddesi’nde dağıtım yapıldı. Dağıtımda pek çok ilçeden meslek liseli ile okullarda ve stajlarda yaşanan sorunlar üzerine tartışmalar yapıldı. Sağlık meslek lisesi öğrencileri okullarında neredeyse hiçbir öğrencinin staj ücretini alamadığından bahsettiler. İlginin oldukça yoğun olduğu dağıtımlarda örgütlenme çağrısı yükseltilirken, “emeğimiz varsa sözümüz de olmalı!” denerek talepler gündemleştirildi.

Ayrıca Sarıgazi’de meslek liseli öğrenciler kurultay öncesinde bir araya gelerek çalışmaları değerlendirdi. Okul içinde sticker ve davetiye dağıtımı yapan liseliler okullardaki örgütlenme sorunlarından söz ettiler. Okullarda verilen ödevlerin, projelerin bütün günlerini doldurduğunu, haftanın iki günü 10 saati aşkın süreyle okulda ders gördüklerini, notla tehdit edildiklerini anlattılar. Üniversiteye gitmenin ya da iyi bir iş bulmanın hayal olduğunu anlatan liseliler bu gidişata dur demek için daha güçlü çalışmalar yapmak gerektiğini tartıştılar. Değerlendirme kurultay günü için yapılan planlamaların aktarımıyla bitirildi.

Tuzla

Meslek Liseliler Birliği tarafından Esenyalı'da liselilerin yoğun olarak kullandığı güzergahlara “Okulda, stajda, sokakta... Bugünün mücadelesini yarına bırakma!” şiarlı kurultaya çağrı ozalitleri yapıldı.

Ayrıca hafta boyunca meslek liselerinin önünde yapılan anketler ve dağıtılan çağrı broşürleri ile hem liselilerle kurultay üzerine sohbet edildi hem de kurultayın duyurusu yapıldı.

Mesleki Eğitim Kurultayı bileşenlerinden olan Metal İşçileri Birliği de işçi servis güzergahları üzerinde yaptığı bildiri dağıtımları ile başta stajyer işçiler olmak üzere tüm metal işçilerini kurultaya katılmaya çağırdı. Dağıtım esnasında işçilerle stajyer işçilerin sorunları üzerine konuşulurken, diğer taraftan patronların stajyerleri ucuz hatta bedava iş gücü olarak kullanarak normal işçileri hem işsizlikle tehdit ettiği hem de bunu kullanarak ücretleri düşürdüğü belirtildi

Ayrıca MİB metal fabrikaları önünde de dağıtım yaparak kurultay çağrılarını sürdürdü.

Esenyurt

Dün Kıraç İMKB lisesi önünde “Mesleki Eğitim Kurultayı’nda buluşuyoruz!” başlıklı broşürler dağıtıldı. Dağıtım esnasında liselilerle sohbet edildi, tartışmalar gerçekleşti.

Sonrasında okul etrafında ve mahallede afiş faaliyeti gerçekleştirildi. Afiş faaliyeti Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nde de sürdürüldü.

Bugün de Kıraç İMKB Meslek Lisesi öğrencilerine bildiri dağıtıldı. Meslek liselilerin geleceksizliğine değinen bildiride, meslek liselerin çoğalması, staj günleri ve sürelerinin uzatılması anlatıldı. Sermaye sınıfına karşı birleşmeye çağıran bildiride, okulda yapılan ankete göre liselilerin en fazla tepkisini çeken kantin sorunu da işlendi. Bildiri, tüm meslek liselerinde yaşanan ortak sorunları “Mesleki Eğitim Kurultayı”nda konuşma ve paylaşma çağrısıyla sonlandı.

Bildiriye, kurultay için Esenyurt’tan kaldırılacak araçlar için buluşma yer ve saat bilgilerine yer verildi. 14 Ocak’ta , saat 11.30’da Esenyurt Esencan Hastanesi, saat 12.00’de de Avcılar metrobüsten araç kaldırılarak kurultaya katılım sağlanacak.

Kartal

MLB'liler kurultayın çağrı afişlerini Kartal'daki iki meslek lisesinin etrafına yaparken, kurultay broşürleri de meslek liselerinin çıkışında dağıtıldı. Meslek liselilerle okullarda ve stajlarda yaşanan sorunlar  üzerine konuşuldu.

Küçükçekmece

Bugün Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL) “Maaş zamları ne kadar olmalı?” başlıklı bildirilerini Aykosan Sanayi Sitesi işçilerine ulaştırırken, işçileri Mesleki Eğitim Kurultayı'na omuz vermeye davet etti. Öğlen arasında yapılan dağıtımda işçilerle, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Meslek Lisesi öğrencileriyle ve stajyer işçilerle sohbet edildi.

Sınıf devrimcileri ayrıca Bereç-Gaziosmanpaşa dershaneler sokağına kurultay afişlerini ve stickerlarını yaptılar. İnönü Meslek Lisesi'ne de bildiri dağıtımı yapan sınıf devrimcileri öğrencileri kurultaya çağırdı.

Kadıköy

Devrimci Gençlik Birliği, Mesleki Eğitim Kurultayı'na son hazırlıklar kapsamında Kadıköy'de afiş çalışması gerçekleştirdi. Dershanelerin olduğu sokak, Bahariye Caddesi ve liselilerin okul çıkışı güzergahlarında kurultay afişleri yapıldı.

Gebze

Çayırova'da bulunan STFA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin okula giriş saatinde öğrencilere Meslek Liselilerin Sesi ve MLB'nin kurultay çağrısı ulaştırıldı. MLB ve kurultay ile ilgili sorular sorun öğrencilerle konuşuldu.

Çayırova ve Gebze'nin birçok yerine de kurultaya çağrı stickerları yapıldı.