Birleşik Metal-İş: Anlaşma yok, grev kapıda!

Birleşik Metal-İş, dün MESS’le yapılan görüşmede anlaşma sağlanamadığını, MESS’in ciddiyetsiz teklifine karşı grevin kapıda olduğunu açıkladı.

Birleşik Metal-İş Genel Yönetim Kurulu, MESS’in çağrısı ile dün (11 Ocak 2018) yapılan grup toplu sözleşme görüşmelerinden de sonuç çıkmadığını açıkladı. MESS’in metal işçilerinin kabul etmeyeceği belli olan ciddiyetsiz teklifler vermeye devam ettiğini belirten sendika, “MESS’in bugünkü teklifi göstermektedir ki, MESS metal işçilerinin son aylarda verdiği mücadeleden yeterli mesajı almamış. Oysa, artık grev kapıda” dedi.

Sendikanın dünkü görüşmeye ilişkin açıklamasında, MESS’in tekliflerinin “Sözleşme yürürlük süresi 3 yıl. Ücret zammı yüzde 6,4. Diğer 6’şar aylarda enflasyon oranında artış. Zam, işyeri ortalamasına göre verilecek. Sosyal haklarda ise 1. Yıl yüzde 12,80. Diğer yıllarda yıllık enflasyon oranında artış” olduğu belirtildi.

MESS’in teklifinin metal işçilerinin verdiği mücadeleyi yükseltmesi gerektiğine işaret ettiğini belirten Birleşik Metal-İş, “MESS’in bugün verdiği teklif greve çıkmayı gerektiren tekliftir. Gün greve hazırlık günüdür” dedi.

Sendikanın açıklamasında şu açıklamalara yer verildi: “Metal işçileri, büyük bir kararlılık içinde, çok geç olmadan grev kararları almaya başlayacaktır. MESS, sorunları masada çözmeye yanaşmamakta, metal işçilerini kavgaya davet etmektedir. Dün bu kavgadan kaçmadık, bugün de kaçmayacağız, haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Artık grev yapmaktan başka çare kalmamıştır.  İşverenler, içinden geçtiğimiz olağanüstü koşullara güvenmesinler. Metal işçileri, fiili ve meşru haklarını her koşul ve şartta kullanacaklardır. 

Sendikamız, yarın Genişletilmiş Başkanlar Kurulunu, önümüzdeki günlerde de Merkez Toplu Sözleşme Komisyonunu toplayacak ve süreci bir üst aşamaya taşıyacaktır.”