“Kapsam dışı” işçiler kadro istiyor

Taşeron işçilerinin kadroya alınması sürecinde kapsam dışı bırakılan ve mağdur edilen işçiler, kadro hakkını istiyor.

AKP hükümeti 696 Sayılı KHK ile tüm taşeron işçilerine ayrımsız kadro verdiğini iddia ederken, yapılan düzenlemenin tartışmaları ise devam ediyor.

İşçiler kadroya geçiş aşamasında yapılacak olan sınav ve güvenlik soruşturması gibi süreçlerin bir elemeye dönüşeceği endişesini taşırken iş güvencesi, sosyal haklar ve ücret konularındaki belirsizlikler de devam ediyor.

Bununla birlikte AKP hükümeti tüm taşeron işçilerine kadro verdiğini iddia etse de yüz binlerce işçi ihale şartnameleri nedeniyle kadro hakkından yararlanamıyor. Yapılan düzenlemeye “işçilik giderinin” %70 ve üzerinde olması gerektiği şartı eklendiği için yemekhane işçileri başta olmak üzere kamu kurumlarında çeşitli alanlarda çalışan birçok işçi mağdur olmuş durumda.

Ankara Dışkapı ve Numune hastanelerinde çalışan yemekhane işçileri bu haksızlığa dikkat çekmek için dün işyerleri önünde basın açıklamaları gerçekleştirdiler.

Dışkapı Hastanesi’nde yapılan açıklamada işçiler ayrıca Şehir Hastanelerinin yapımının tamamlanması ile birlikte işsiz kalacaklarına da dikkat çektiler.

Numune Hastanesi’nde ise işçiler, Dev Turizm-İş Sendikası ile birlikte bir eylem gerçekleştirdiler. Düzenlemenin anayasal eşitlik ilkesine de aykırı olduğunu ifade eden işçiler, kamuda çalışan işçilerle aynı hak ve ücretlere sahip olmak istedikleri söylediler.

Kızıl Bayrak / Ankara